نوشته شده توسط Super User دسته: ستاد اقامه نماز
نمایش از 02 دی 1391 بازدید: 5713
پرینت

سؤال: هدف از نماز خواندن چیست و چرا باید در زمان های خاصی آن را به جا آورد؟

 

  جواب: در نماز راز و رمز  و اهداف چندی نهفته است و بدون آن که نماز در قالب و زمان خاص انجام شود آن اهداف تأمین نمی شود.

  الف) یاد و ذکر خدا؛ زیرا انسان موجود فراموش کاری است. بنابراین هر چند ساعت یک بار ، با خواندن نماز، خدای سبحان را یاد کرده و متذکّر وجود لایتناهی او می شود.

  ب)  وقتی انسان متذکّر خدا بود و خدا مراقب خویش دید، قهراً از انجام گناه و منکرات شرم و حیا می کند. بنابراین یکی از اهداف نماز، جلوگیری از فحشا و منکرات است: « الصّلاه تنهی عن الفحشاء و المنکر » .

ج) عبودیت و خشوع و خضوع در پیشگاه مقام ربوبیت ؛ به طور مؤدّب ایستادن ، رکوع کردن ، جبین بر خاک ساییدن ، سجده و نشستن دو زانو و ... همه نشانه های خضوع است . و این حقّی است از سوی خدای سبحان که هر انسانی موظّف به ادای آن است. توجه داشته باشید که همین خشوع و خضوع، به تدریج در روح و جان ما اثر گذاشته و انسان را در برابر سایر افراد متواضع می کند. امام علی علیه السلام در نهج البلاغه می فرماید: « خدای سبحان نماز را مقرّر داشت تا پیشانی از روی تواضع به خاک مالیده شود» و حضرت فاطمه سلام الله علیها نیز می فرماید: « جعل الله الصلاه تنزیهاً لکم من الکبر ؛ خداوند نماز را مقرّر داشت تا دامن انسان را از کبر و منیّت پاک گرداند » .

  د) تشکیل جماعت ها ؛ ویل دورانت می نویسد: « بر هیچ انسان منصفی پوشیده نیست که شرکت مسلمانان در نمازهای جماعت روزانه، چه اثر خوبی در وحدت و تشکّل آنها دارد. با کمی دقت می توان دریافت که در سایه ی همین جماعت ها و جمعه ها است که انسجام و اتحادی در اقشار مختلف ایجاد می شود و در سایه ی آن برکات و ارزش ها یی وجود دارد. از کارهای عمرانی یک منطقه گرفته تا راه حلّ سایر مشکلات افراد و جامعه » .

 

  ه) شادابی روح انسان؛ نماز در ساخت روح انسان، همان نقشی را ایفا می کند که نرمش و ورزش در ساخت جسم انسان ایفا می نماید.

 اگر کسی ورزش را برای مدت طولانی ترک کند، کم کم بدنش دچار یک نوع سستی و کسالت می شود و چه بسا سلامت خود را از دست بدهد.

  بنابراین انسان باید روزانه یا لااقل هفته ای چند ساعت ، به ورزش و پیاده رویی بپردازد تا به تدریج جسم را سالم و شاداب سازد.

 روح انسان نیز چنین نیازی دارد، باید هر روز این نیایش و سرود مذهبی و اسلامی تکرار گردد تا به تدریج سلامت و شادابی روح انسان در سایه ی یاد خدا احراز گردد.

  خلاصه آن که اهداف نماز، که دارای ابعاد مختلف اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی است بدون این که نماز در زمان معیّن و با نظم خاص انجام شود، تأمین نمی گردد.

شما اینجا هستید:   خانه حوزه فرهنگیحوزه فرهنگیستاد اقامه نمازهدف از نماز خواندن