نوشته شده توسط Super User دسته: الکترونیک
نمایش از 16 ارديبهشت 1392 بازدید: 1921
پرینت

محققان دانشگاه پوردو با همكاری همتایان خود در دانشگاه هاروارد در تعطیلات كریسمس امسال، یك نوع ترانزیستور جدید به شكل درخت كریسمس ساخته‌اند كه به گفته آنها، این یك نسخه از چیزی است كه به‌ زودی وارد صنعت نیمه‌هادی خواهد شد.

ترانزیستورهای جدید

آنها این ترانزیستور را از جنس ماده‌ای ساختند كه به زودی جایگزین سیلیكون خواهد شد. این ترانزیستور از سه نانوسیم ساخته شده كه جنس آنها از سیلیكون نیست، بلكه از آرسنید گالیم ایندیم است. این سه نانوسیم بسیار كوچك بوده و بسیار شبیه درخت كریسمس است.

این پروژه پیرو كار قبلی این گروه انجام شده بود كه در آن محققان موفق شدند به‌ جای ترانزیستورهای مسطح رایج، ساختاری سه بعدی بسازند. با این كار مهندسان می‌توانند مدارهای مجتمع سریع‌تر، كاراتر و فشرده‌تر تولید كنند كه گرمای كمتری تولید كند.

«پیتر یی»، استاد مهندسی برق و كامپیوتر دانشگاه پوردو اظهارداشت: یك خانه یك طبقه تعداد مشخصی انسان را در خود جای می‌دهد، اگر به طبقات این خانه افزوده شود، آن گاه تعداد نفرات بیشتری در آن جای خواهند گرفت. این در مورد ترانزیستور نیز صادق است. در واقع اگر ساختارها روی هم قرار گیرند، جریان بیشتری از آن عبور كرده و عملیات سریع‌تر انجام می‌شود. با این كار بُعد جدیدی به سیستم اضافه می‌شود كه بعد چهارم خوانده می‌شود.

نتایج این پژوهش در نشست «International Electron Devices Meeting» در سانفرانسیسكو ارائه شده است. این مقاله به‌ عنوان یكی از برگزیده‌های این نشست معرفی شده است.

نسل جدید تراشه‌های كامپیوتری كه امسال معرفی شدند، دارای ترانزیستورهایی با ساختار سه بعدی هستند.

از آنجایی كه سیلیكون دارای محدودیت انتقال الكترون است، به تركیب جدیدی نیاز بود. آرسنید گالیوم ایندیم از میان دیگر گزینه‌ها، انتخاب بهتری است. این نیمه‌هادی‌ها به گروه سه و چهار جدول تناوبی تعلق دارند.

ترانزیستورها دارای بخشی به‌ نام دروازه هستند كه آنها را قادر می‌كند تا فرآیند خاموش و روشن شدن را انجام دهند.

هر قدر این دروازه كوچك‌تر باشد، عملكرد ترانزیستور سریع‌تر است. ترازیستورهای سه بعدی سیلیكونی دارای دروازه‌ای به ابعاد 22 نانومتر هستند.

محققان قصد دارند تا سال 2015 این دروازه‌ها را به 14 نانومتر و در سال 2018 به 10 نانومتر برسانند. با این حال به‌ دلیل محدودیت‌های سیلیكون نمی‌توان این ابعاد را به كمتر از 10 نانومتر رساند.

به‌ همین دلیل محققان از لایه‌ای به ضخامت چهار نانومتر از جنس آلومینات لانتانیوم استفاده كردند و بر روی آن دروازه‌هایی 20 نانومتری از جنس آرسناید گالیوم ایندیم ایجاد كردند. (ایسنا)

 
نوشته شده توسط Super User دسته: الکترونیک
نمایش از 16 ارديبهشت 1392 بازدید: 1859
پرینت

امروزه گوشی هایی وارد بازار می شوند که حجم ها و کارایی ها متفاوت و بهتری دارند .عکس زیر مربوط به گوشی جدید اپل است که هنوز به بازار نیامده است.

 

گوشی جدید اپل

 

این تلفن سطحی شیشه ای دارد و طراحی اش در نوع خود بی نظیر است و کارایی آن وابسته به آب و هوا است!یعنی در روزهای آفتایی تصویر تلفن شفاف است،در روزهای بارانی،به صورت مجازی قطرات باران روی صفحه ی تلفن می نشیند و در روزهای برفی روی صفحه ی تلفن پر از تکه های برف می شود!

 اپل

 

 
نوشته شده توسط ابراهیم رئوفی دسته: الکترونیک
نمایش از 28 آبان 1391 بازدید: 2139
پرینت

 

 

 

 

اطلاعاتي از مدير گروه الكترونيك:

 

ليسانس الكترونيك دانشگاه شهيد رجايي تهران

فوق ليسانس الكترونيك دانشگاه اميركبير تهران

 

و نيز

 

دبير فني هنرستان

ناظر پايه 3 برق نظام مهندسي

مديرگروه رشته الكترونيك دانشكده پرفسور حسابي شيروان

 

سابقه تدريس

 

دانشكده پرفسورحسابي

دانشگاه آزاد شيروان

آموزشكده سما

دانشكده دارالفنون بجنورد

 

ساعت کاری مدیر گروه الکترونیک – خانم مهندس ذوالفقاري        يكشنبه 11-9

 

دانلود چارت درسی

 

دانلود سرفصل رشته ها

 

 

 
نوشته شده توسط Super User دسته: الکترونیک
نمایش از 11 ارديبهشت 1392 بازدید: 7830
پرینت

سیستم مدیریت هوشمند ساختمان  BMS

این سیستم می تواند در برگیرنده تمام سرویس های الکتریکی، مکانیکی، و حفاظتی ساختمان باشد. این سرویس ها شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، نیروگاه برق اضطراری، پله برقی، کنترل روشنایی، دوربین مدار بسته، اعلام و اطفای حریق، کنترل تردد و ... هستند.

 

در واقع سیستم مدیریت هوشمند ساختمان با بکارگیری از آخرین تکنولوژی ها در صدد آن است که شرایطی ایده آل، همراه با مصرف بهینه انرژی در ساختمان ها پدید آورد. این سیستم ها ضمن کنترل بخش های مختلف ساختمان و ایجاد شرایط محیطی مناسب با ارائه سرویس های همزمان، سبب بهینه سازی مصرف انرژی، سطح کارایی و بهره وری سیستم ها و امکانات موجود در ساختمان می شود. کنترل و دسترسی به سیستم با استفاده از نرم افزارهای مربوطه از هر نقطه در داخل ساختمان و خارج از آن از طریق اینترنت مقدور می باشد.

اهداف سیستم مدیریت هوشمند ساختمان

هدف اصلی به کارگیری BMS در ساختمانها بهره گیری از مزایای اقتصادی و کاهش مصرف انرژی و ایجاد فضای امن و آرام در آنهاست.

 

 
شما اینجا هستید:   خانه معاونت آموزشیمدیران گروهالکترونیک